Projekta “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” (turpmāk U3A), (līguma Nr.6.3.1.4.i.0/1/23/A/SIF/020) ietvaros 17. septembrī notika “Dzejas konkurss” ( aktivitāte Nr. 1.4).

Konkursa nosaukums “Cepsim dzejoļus un ābolus” rosināja dalībniekus nepiespiestai, atklātai un radošai atmosfērai. Varbūt tas bija iemesls, ka ne visi dzejojumi tieši atbilda dzejas konkursa tematikai “Senioru mūžizglītība”, tomēr tie visi patiesi un izjusti atklāja senioru domas, jūtas, noskaņojumu un ilgas.

Pasākuma ievadā dalībniekus uzrunāja Inguna Badune, kas izteica pateicību par aktivitāti un apsveica ar rudens aktivitāšu sezonas uzsākšanos biedrībā “Baltā māja”. Tad stafete tika nodota tālāk pasākuma brīvprātīgajām vadītājām Silvijai Lazdiņai un Staņislavai Balodei. Silvijai ir nozīmīga pieredze bibliotekāres darbā, bet Staņislava ilgstoši bijusi skolotāja. Papildus dzejai tapa arī cepti āboli, par kuru cepšanu gādāja Anna Vitkovska un Svetlana Savenko.

Gaisā sāka virmot ne tikai kārdinošā ābolu smarža, bet arī dzejas gars. Vairākām dalībniecēm bija līdz jau speciāli konkursam uzrakstīti dzejoļi, kurus viņas pašas nolasīja. Tie bija gan dziļi personiski, gan humoristiski. Tad sekoja pirmais dzejošanas uzdevums- izdomāt kādu vārdu, uzrakstīt to vertikāli un radīt dzejoli ar attiecīgiem rindu sākuma burtiem. Šķiet, tie bija radošumu samērā ierobežojuši noteikumi, tomēr izrādījās- nē. Izveidotie dzejojumi bija ar tik dažādu tematiku, noskaņu, saturu.

Nākošā bija haiku rakstīšanas darbnīca. Ievadā Staņislava pastāstīja par japāņu haiku izveides vēsturi, tradīcijām un nosacījumiem. Sekoja radošs process un brīnišķīgs rezultāts. Secinājām, ka klātesošās seniores ir tik meistarīgas un romantiskas.

Pasākuma noslēgumā mielojāmies ar ceptajiem āboliem, kas atsauca bērnības atmiņas. Jauku pārsteigumu sagādāja Anita Ozola, kura katrai dalībniecei uzdāvināja Rolanda Ozola dzejas krājumu “Dienas tēma”. Dzejoļi tajā bija tik dziļi, aizkustinoši, aktuāli un tuvi, ka gluži neviļus sekoja dzejas lasījumu aplis, ko arvien vēl kāds papildināja. Sirsnīgs paldies autoram.

Ieskatam dažas rindas no Annas Lāčkājas darba:

Septembris ir pienācis,

Jāatsāk ir mācīties.

Mazbērniņi skolā iet,

Omes, opji neatpaliek.

Visi jaunradītie dzejoļi tika izvērtēti, noteikti labākie. Tomēr ne jau tas bija galvenais. Ikviens dalībnieks saprata, ka mākslas spēks var rasties arī no pavisam maziem, nesteidzīgiem radošiem brīžiem. Lai mums tādu būtu biežāk!

Septembra mēnesī dzejos arī citi seniori no projekta partneru organizācijām. Plānots, ka no labākajiem dzejoļiem tiks veidots digitāls krājums vai drukāts materiāls. Projekts U3A ieviešana turpinās, sekojiet informācijai.

Pasākuma foto apskatāmi:

Inguna Badune,

projekta eksperte