Tuvojas noslēgumam biedrības “Zaļā brīvība” projekta Zero waste city (Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem) ietvaros projektu pieteikumu konkursā “Līvāni Tīri. Labi.” atbalstītā biedrības “Baltā māja” projekta “Šoreiz- tekstila otrā dzīve” (Līguma Nr. TL2023/05.4) ieviešana. Projekta mērķis bija informēt un izglītot pilsētas iedzīvotājus kā pārdomāti izmantot nolietoto tekstilu. Notika trīs radošās darbnīcas un septembra vidū tika atklāta darbnīcās izveidoto radošo darbu izstāde.
Projekta radošo darbu izstādes atklāšana notika 15. septembrī. Jau ejot uz otrā stāva zāli, kāpņu telpā apmeklētājus sagaidīja omulīgi rūķīši, varēja apskatīt sapņu ķērājus un krāsainas karodziņu virknes. Galvenajā izstādes ekspozījas zālē izvietotas krāsainas lupatu segas un dekoratīvi spilveni, arī krāšņs ziedu kopdarbs. Tālāk darbnīcas telpā var aplūkot auduma rotaļlietas, priekšautus, dekorus un citus izstrādājumus no nolietota auduma, nonēsātiem apģērbiem.
Izstādes atklāšanas pasākumu papildināja retro modes skate. Daļa no pasākuma dalībniekiem bija ieradušies apģērbā, kas lietots jau ilgus gadus un, kas joprojām nav izgājis no modes. Pasākuma ievadā tika sniegta informācija par to, cik svarīgi ir mazināt apģērbu patēriņu, par tekstila šķirošanas nozīmi. Sekoja informācija par ilglaicīgu apģērbu nēsāšanu, ko visvieglāk realizēt ievērojot klasiskās modes ieteikumus. Tālāk sekoja teatralizēta modes skate- šovs, kurā dalībnieki parādīja savus senos, saglabātos, vēl pašlaik valkātos tērpus, pastāstīja par mantotiem apģērbiem un to īpašiem stāstiem.
Tika demonstrēta krimplēna kleita ar fliteriem, kas valkāta studentu ballītēs. Īpaša bija sensenā smalkā baltā blūze, izšūtais priekšauts, pludmales tērps. Interesants bija stāsts par sen, sen Maskavā pirktu kvalitatīvu kleitu un mēteli, kurus to īpašniece vēl arvien valkā. Trīs modeles atraktīvi demonstrēja tērpus trīsdesmito gadu stilā. Jauks bija stāsts par greznu, pašas īpašnieces rūpīgi šūtu kleitu, kura tika arvien papildināta un uzlabota, lai atkal ballēs uzvilkta, izskatītos kā jauna.
Pasākums notika sirsnīgā atmosfērā, tā dalībnieki atcerējās, ka senos gadus it labi pratuši šūt, labot un pāršūt apģērbus. Atcerējamies ar slavenos Līvānu šuvējus, kuri strādāja ateljē vai mājās. Visi sapratām, ka ģērbšanās ir salīdzinoši nozīmīga dzīves sastāvdaļa.
Izstāde ir apskatāma līdz 13. oktobrim. Ar to jau ir iepazinušies Līvānu 1. vidusskolas jaunāko klašu skolēni, kuri ne vien guva idejas radošiem darbiem, bet arī varēja izvēlēties savai klasei kādu mīļlietiņu. 2A klases skolēni izvēlējas sev dāvanai omulīgu astoņkāji no auduma ar krāsainu pogu piesūcekņiem. Ar līvāniešu veikumu iepazinās arī mūsu pilsētas viesi no Dānijas. Gaidām arī Jūs.
Projekta īstenošana sniedza tā dalībniekiem jaunas zināšanas par zaļo dzīvesveidu, deva iespēju apgūt jaunas prasmes un rosināja savā ikdienā ievērot taupības un otrreizējas lietošanas principus.
Inguna Badune,
projekta vadītāja
Aktivitāte tiek īstenota ar iniciatīvas Tīri.Labi. Pilsēta bez atkritumiem atbalstu, kuru Latvijā īsteno Salaspils/Līvānu pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Zaļā Brīvība” pateicoties The Coca-Cola Foundation finansiālajam atbalstam. Materiāls atspoguļo projekta “Šoreiz- tekstila otrā dzīve” īstenotāja – biedrības “Baltā māja” viedokli.